reklama

Za prácou do Írska - ako na to

Momentálna nezamestnanosť v Írsku sa pohybuje na úrovni 4 percent, stále klesá a pomaly už nemá kto robiť:). Avšak neustály prílev pracovníkov z nových členských krajín EU prichádzajúcich za vidinou dobrého zárobku tlačí ekonomiku Keltského Tigra neustále vpred. Napriek tejto imigračnej vlne je v Írsku práce stále viac a viac. Mnoho Slovákov sa rozhodlo nájsť svoje šťastie práve v Írsku. Pre tých, čo by ich radi nasledovali som zosumarizoval zopár praktických rád, ktoré by vám podľa môjho názoru mohli prísť vhod.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (78)
Autor ako úspešný predavač ruksakov a kufrov. :))
Autor ako úspešný predavač ruksakov a kufrov. :)) 

-Premyslite si či vôbec niekam chcete ísť:).
 Mnoho ľudí má pred odchodom do Írska veľké očakávania a potom bývajú často sklamaní a vracajú sa domov. Dôkladne si premyslite či chcete do toho ísť, pretože budete musieť čeliť tvrdej konkurencii, mnohým problémom a stresu. Tieto cesty za prácou vyžadujú trocha odvahy, poriadnu dávku šťastia a tú správnu povahu (nie je to pre všetkých ).

-Informácie sú rozhodujúce.
 Informácie sú veľmi vzácna komodita. Vezmite teda niekoho, kto bol alebo je v Írsku, pozvite ho na pohárik, zabezpečte mu neprerušený prísun jeho obľúbeného nápoja (najlepšie alkoholického, lebo ten rozväzuje jazyk:) ) a povyťahujte z neho všetky skúsenosti a informácie, ktoré vám môže poskytnúť (pokiaľ však bude vládať hovoriť:) ). Bezpochyby vám to ušetrí mnoho nemilých prekvapení, stresu, sklamaní a v neposlednom rade aj peňazí. Iná možnosť na získanie informácií je dôkladne čítať články ako je tento :).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

-Nechoďte cez agentúru sú to vyhodené peniaze.
 Nepoznám človeka, ktorý by bol spokojný so službami niektorej z agentúr zo Slovenska sprostredkujúcich prácu v zahraničí. Nešťastníci, čo sa nechali nalákať na ich produkty, svoje skúsenosti väčšinou stručne zhrnuli do pár stručných viet bohatých na zvučné nadávky a invektívy:).
 Pre ilustráciu uvediem príklad: Jedna nemenovaná agentúra ponúka sprostredkovanie práce v Dubline, pričom vám sama vyberie jednu(!) pozíciu, ktorú musíte(!) prijať. V rámci balíku vám zabezpečí aj kvalitné ubytovanie (lepší Luník IX), blízko centra (hodinu cesty busom) a za "rozumnú" cenu (500 eúr za týždeň za izbu). Celý tento špás vás stojí okolo 25000 Sk, čo sú zhruba mesačné náklady na život v Dubline.
 Podľa môjho názoru, je výhodnejšie prísť vo vlastnej réžií. Zajednajte si cez internet letenku, nejaký hostel na prvých pár dní a začnite si sami hľadať prácu a ubytovanie. Pripravte si na začiatok dostatok peňazí, minimum je 500 eúr na mesiac. Verte, dá sa to a absolventi WAT USA a množstvo ľudí v Írsku mi to potvrdí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

-Učiť sa, učiť sa, učiť sa....
 ...ako povedal súdruh Lenin keď videl Stalinove vysvedčenia :). Bez aspoň komunikačnej úrovne Anglického jazyka ani neuvažujte o príchode do Írska, pretože by ste mali vážny problém nájsť si prácu. Nekvalifikovaných ľudí bez Angličtiny je tu nadbytok (hordy Poliakov, Rusov, Číňanov, Lotyšov...... ). Je lepšie doučiť sa, ako riskovať svoje úspory pri neúspešnom pokuse.

-Práca - základné fakty.
 Ako som už spomenul, súčasná miera nezamestnanosti sa pohybuje okolo hodnoty 4%, stále klesá a dopyt po pracovnej sile stabilne rastie. Prichádzajúci cudzinci zväčša berú pozície, ktoré Írom už nevoňajú. Práca sa dá nájsť najmä v reštauráciách, puboch a obchodoch a obchodných domoch, menej už v hoteloch, fabrikách a na farmách. Vo fastfoodoch typu McDonald's už Íra nenájdete - je to skutočne drina. Cenení sú aj remeselníci či čašníci s praxou. Pracovné miesta na stavbách majú podchytené ruské a poľské mafie, tam si bez známostí robotu nájdete len veľmi ťažko. Napriek tomu, že väčšina imigrantov prišla za nekvalifikovanou prácou, zvyšuje sa aj počet tých, ktorí obsadzujú pozície vyžadujúce vysokú odbornosť (programátori, architekti....a pod.).
 Oficiálna minimálna mzda je 7,65 eúr za hodinu, ale priemerná mzda medzi cudzincami sa pohybuje medzi 8-10 eúr za hodinu. Do toho nepočítam prípadné sprepitné, ak pracujete napríklad ako čašník - to môže v niektorých prípadoch (ak ste mladé, fešné a úslužné dievča:) ) dosahovať aj niekoľko stoviek eúr mesačne. Priemerný pracovný týždeň je zhruba 40 hodín a za prípadné nočné šichty, nadčasy alebo prácu v nedeľu či vo sviatok by vám zamestnávateľ mal dať viac. Zámerne píšem "by", lebo firmy zamestnávajúce menej kvalifikovanú pracovnú silu túto skutočnosť radi obchádzajú a zneužívajú neznalosť či zúfalú situáciu svojich zamestnancov.
 Takže, keď si to všetko zosumarizujeme, vyjde nám, že racionálne žijúci (a nepijúci :) ) človek si môže mesačne odložiť v čistom do 800 eúr. A to už sa oplatí, nie:)? (medzi nami, tá cifra sa skvele násobí číslom 38:) )

SkryťVypnúť reklamu
reklama

-Práca - ako sa dá nájsť
 Pripravte si pevné topánky - veľa sa nachodíte:). Základný spôsob hľadania práce je brúsenie od podniku k podniku, rozdávanie životopisov (CV) a vypĺňanie aplikačných formulárov. Odporúčam vám, ešte doma si vytlačiť aspoň 50 kópií CV, pretože tu je to pomerne drahé. So slovenským spôsobom hľadania (tj. odovzdám CV a čakám na odpoveď) tu veľmi neuspejete. Musíte prejaviť vlastnú iniciatívu a ukázať zamestnávateľovi váš záujem o prácu, zatelefonovať či poslať mail. Ale hlavne musíte urobiť dojem aby si vás zapamätali - to je základ.
 Vždy sa snažte odovzdať CV manžérovi alebo hovoriť s ním, pretože on je tá posledná inštancia, ktorá rozhoduje o vašom prijatí. Ja osobne som mával po pár mesiacoch nutkanie spýtať sa ľudí: "Can I speak to the manager?" aj keď som vstúpil do kostola :D (bol by som veľmi zvedavý, ku komu by ma zaviedli :D ).
 Neočakávajte, že si prácu nájdete ihneď, môže to chvíľu trvať (niekedy hodnú chvíľu:) ). Íri totižto majú na všetko strááášne véééľa času. Ja som si solídnu prácu našiel až po troch mesiacoch behania po meste, pričom mesiac som bol úplne bez roboty. Ale poznám aj prípady ľudí, ktorí zohnali job do troch dní, alebo aj takých, čo sa vrátili domov zadĺžení a zúfalí po štyroch mesiacoch márneho hľadania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

-Zdroje
 Ako by povedal klasik: "Všetko je na webe". A má pravdu, internet vám dokáže poskytnúť mnoho informácií. Po celom Dubline sú rozosiate internetové kaviarne a ceny sa pohybujú od 0,5 do 2 eúr za hodinu. Na webe nájdete množstvo stránok zameraných na pomoc pri hľadaní práce, napr.: www.irishJobs.ie, www.jobs.ie, www.employireland.com ... stačí keď do Google vhodíte vhodnú frázu typu "Irish jobs".
 O súčasnom stave pracovného trhu v Írsku si môžete urobiť výborný prehľad na stránkach Írskeho úradu prácewww.fas.ie.Okrem toho, že tam nájdete všetky dokumenty a linky týkajúce sa tejto problematiky, je to zároveň hodnotný a bohatý zdroj pracovných ponúk a po zaregistrovaní môžete využívať ich služby (kopírovanie, prístup k databázam, telefonovanie ..... všetko bezplatne).
 Aj v lokálnych novinách môžete nájsť množstvo inzerátov, oplatí sa ich kúpiť a prečítať. Pre Dublin to je napríklad štvrtkový Evening Herald.
 Bez mobilu sa pri hľadaní jobu nezaobídete, preto si ho nezabudnite doma odblokovať a v Írsku si k nemu už len dokúpite sim kartu za 10 eúr. Operátori sú traja: O2,Vodafone a Meteor .

Čas na príchod
 Najnevhodnejší čas na príchod je leto, čiže teraz. V Dubline si v tejto dobe snaží nájsť robotu aj niekoľko tisíc írskych študentov. Potrebujú zopár eúr, aby mali za čo piť :). Zamestnávateľ príjme radšej plynulo hovoriaceho Íra ako nejakého Slováka so základnou školskou angličtinou, hoci ten Slovák je nepochybne lepší pracant.
 Naopak, najvhodnejší čas na príchod je pred Vianocami. Vtedy obchody najímajú takzvaný Christmass staff a berú skutočne každého, kto má 2 zdravé ruky. Je to vaša najväčšia šanca ako sa na začiatok uchytiť.

-Buďte optimisti
Usmievajte sa, vyžarujte dobrú náladu, buďte energickí a veselí a to aj v prípade ak spíte na lavičke v parku, vo vrecku máte posledných päť eúr a keďže buchty a rezne od mamy ste už dojedli, kradnete bezdomovcom charitnú polievku:). Nielenže si dobrou náladou možno zachránite duševné zdravie, ale aj zlepšíte dojem, čím sa vám výrazne zvyšuje šanca na získanie práce.
 Mal som možnosť spoznať aj druhú stranu barikády pri prijímaní pracovníkov. Manažér obchodu, kde som pracoval sa prehrabával v obrovskej halde životopisov a mrmlal si popod nos: "Psia krew cholera jasna (on to bol totižto Poliak :) ) kde je to CV tej Slovenskej dzefčiny? No tej čo sa tak pekne usmievala a mala dobrú angličtinu.? Aha tu je. Túto berieme. :) ". Rozhodlo to, že sa porozprávala s vedúcim plynulou angličtinou, usmievala sa, bola energická ....jednoducho urobila dojem.
 Toto však neznamená, že tu v Írsku si prácu nájdu len pekné, mladé dievčatá. Napríklad do security oddelení v obchodných domoch prijímajú prednostne veľkých, škaredých a zamračených chalanov :) (samozrejme s plynulou angličtinou:) ).

 O problematike týkajúcej sa práce v Írsku by sa dal napísať kratší román a nie je možné ju celú pokryť v takomto krátkom článku. Budem rád ak v diskusií vyjadríte svoje názory a skúsenosti zo zahraničia. Nabudúce by som chcel písať o možnostiach cestovania a ubytovania v Írsku, prípadne o potrebných papierovačkách po príchode.

Leonard Muška

Leonard Muška

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Absolvent Fakulty Riadenia a Informatiky ŽU, momentálne žijúci a pracujúci v IT sektore v Dubline, Írsko Zoznam autorových rubrík:  ÍrskoKomentáreIT a web

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu