Ako chutí nezačmudený Guinness

Autor: Leonard Muška | 22.8.2005 o 8:05 | Karma článku: 8,29 | Prečítané:  2782x

     Ešte v ten večer ako sme prišli do Dublinu, sme sa vybrali preskúmať okolie nášho hostela a nájsť našu kamarátku. Vyšli sme do zapršaného, nočného centra a prešli sme na Temple Bar, čo je najslávnejšia ulica mesta, plná nočných podnikov a barov. Zarazila nás skutočnosť, že aj napriek neskorej nočnej hodine a sychravému počasiu na uliciach bolo množstvo ľudí a pred každým barom podupkávali skupinky zákazníkov. Čo sa to deje – je tam bitka, požiar či bombový poplach? Až po hodnej chvíli rozmýšľania sme pochopili o čo tu ide – v Írsku je v krčmách zakázané fajčiť!:)

Íri si už cigaretku v krčme dopriať nemôžu.Íri si už cigaretku v krčme dopriať nemôžu.

     A nie len v krčmách, ale aj vo všetkých verejných priestoroch okrem väzenských ciel, psychiatrických liečební a hotelových izieb (neviem prečo práve na tých miestach, ale to nevadí:) ) je od 28. marca 2004 absolútny zákaz fajčenia. Za jeho porušenie môžete schytať aj 3000 eúr pokuty. Tento zákon zasadil smrtiacu ranu jednému hollywoodskemu klišé - nikotínom zamorená Írska krčma.

     Na tejto záležitosti ma udivuje jedna vec – tento zákon sa medzi rebelantským Írskym ľudom pomerne dôsledne dodržuje. Íri za tie stáročia anglického útlaku doviedli vzdorovitosť a odpor k autoritám takmer k dokonalosti a v dobe vstupu zákona do platnosti celý svet s napätím sledoval, či nenahádžu svoju vládu a parlament do rieky Liffey. Ale akoby zázrakom sa tento zákon celkom dobre prijal, ak nevezmeme do úvahy šomranie na začiatku a neúspešný pokus krčiem o otvorenú rebéliu.

     Tento zákaz napriek označeniu “najväčšia kalamita od dôb Veľkého hladomoru” priveľmi neuškodil biznisu – írske krčmy sú plné deň-noc. Dnes však na rozdiel od minulosti dokážete rozoznať tvár človeka sediaceho vedľa vás (teda ak ste nevypili priveľa whisky ;) ). Do pubov začali chodiť aj nefajčiari, ktorí sa im predtým vyhýbali širokým oblúkom kvôli nedýchateľnej atmosfére. A tak dnes môžete sledovať fajčiarov po celej krajine ako kudlia pred krčmami, od chlapov v Donegale, kde dážď padá horizontálne, až po roztrasené dievčatá v tenučkých topoch a krátkych sukienkach v Dubline. Svoj vzdor prejavujú akurát odhadzovaním špakov na chodník a nie do pripravených popolníkov.

     Veľmi rád by som uvítal podobný zákon aj na Slovensku. Poznám mnoho ľudí, ktorí by si šli posedieť na pár deci vínka, ale nie sú schopní nájsť nezafajčený podnik. Verte mi, je to skvelý pocit dopriať si svoje pivo v bare, kde je možné dovidieť na protiľahlú stenu. Keď som sa ešte za mojich študentských čias vrátil domov z piatkovej akcie, mama ma vždy vykrstila: “Smrdíš ako starý vecheť” a ešte tri dni potom vetrala moje veci na balkóne :). V Írsku mi posedenie z predchádzajúceho večera pripomína akurát raňajší smäd alebo jemná bolesť hlavy:D. Neviem si však predstaviť, ako by sa tento zákon presadzoval v dedinských krčmách niekde na Orave alebo na východe. Nie že by chlapom nejako veľmi vadilo zlé počasie, ale oni si potrebujú dať k svojim siedmim borovičkám a piatim pivkám nejakú tú cigaretku. Posediačky :).(Poznámka: Ako zistíte že na Orave je -25 stupňov? Chlapi si pred krčmou zapínajú horný gombík na košeli:) )

     Teda ak sa náhodou niekedy v budúcnosti bude rozhodovať o podobnom zákone aj u nás, počítajte s mojou podporou. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Koronavírus na Slovensku: Z 1180 testovaných nebol pozitívny ani jeden

Z COVID-19 sa na Slovensku vyliečilo ďalších desať ľudí.

Bihariová: Také Palermo ako Matovič, si nedovolili ani za Fica

Štát nemôže fungovať tak, že premiér má dobrý nápad a to stačí, hovorí nová šéfka PS.

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Pokazili sme si to (píše Michal Havran)

Od štábov nepotrebujeme strašenie, ale informácie.


Už ste čítali?