Tá pravá írska zima

Autor: Leonard Muška | 1.12.2005 o 8:30 | Karma článku: 12,44 | Prečítané:  5045x

Vždy, keď pri obede v práci skĺzla reč na počasie, zvykol som svojej šéfovej a kolegom povedať: “Hja priatelia, to my na Slovensku máme onakvejšiu zimu, -15 a meter snehu k tomu! Minulý január som dokonca od zimy utekal do roboty a môj kamarát ....... .“ Však to všetci poznáte, každý sa rád pochváli. Írski kolegovia sa len pousmiali, zdvorilo prikyvovali hlavou, ale vôbec neprejavovali patričný úžas nad opisom tak ukrutnej zimy. Ako prišiel december, podobné veci som prestal hovoriť. Zažil som už aj Írsku zimu.

Naivne som si namýšľal, že človeka odchovaného na severoslovenských zimách už nič nemôže prekvapiť. Trávil som celé zimy na horách, fujak-nefujak, a často som počúval predpoveď počasia typu „Na Orave, Liptove a Spiši -25, v Oravskej Lesnej -30 až – 32 stupňov Celzia“. Myslel som si, že okrem Himalájí a pólov už nikde väčšia zima byť nemôže. Také Írsko ..... , cha to musí byť brnkačka.

Keď sme prišli do Írska, boli sme, až na ten „občasný“ dážď, s počasím celkom spokojní. Príjemne teplo, žiadne horúčavy, vlhký vzduch, skvele sa spalo. Úplne najlepšia vec však bolo svetlo do neskorej noci. Írsko je položené trocha severnejšie ako Slovensko, preto sme uprostred leta vídavali posledné záblesky slnka ešte aj o jedenástej večer. Čitatelia, ktorí sú geograficky zdatnejší sa teraz určite usmievajú popod fúz; áno presne tak, čím viac svetla v lete, tým menej v zime.:)

Teraz každé ráno potme stojím v mizernom a sychravom počasí, skrehnuto podopieram zastávku LUASu (to je dublinská električka), aby ju neodfúklo a sem-tam zachytím okolo letiaci dáždnik, či nepriviazaného psa. Stmieva sa už o pol tretej, takže pracujem doslova „od nevidím, do nevidím“ a na slnečné svetlo sa chodím pozerať von cez obedňajšiu prestávku. Ak teda práve nie je hmla – taká ta pravá írska Hmla. Tá je hustá ako pena na Guinesse, má svoju individualitu a žije si svojím vlastným životom.

Ďalšou nepríjemnou skutočnosťou je, že človek ani poriadne nevie, ako sa má obliecť. Ráno svietia hviezdičky na jasnom nebi a začína svitať, večer sa domov prebíjam blizardom. Cez deň trikrát zasvieti slnko, štyrikrát zaprší a medzitým ešte niečo iné. V takomto počasí by sa dali naplno vychutnať výhody goratexového oblečenia prípadne vlastného auta:).

Pri -3 stupňoch chodím v páperovej bunde s kapucňou stiahnutou do čela a klepem sa od zimy. Vietor tlačí chlad a vlhkosť od mora pod oblečenie a aj keď mi je na tvári zima, na chrbte som spotený už po pár krokoch. Ak ešte pridáte k tým –3 stupňom 100%-ú vlhkosť vzduchu, vietor s rýchlosťou 75 km/hod a drizzle alebo vodorovne padajúci dážď so snehom, máte zhruba predstavu o zimnom počasí v Írsku. A to hovorím len o Dubline. Na severe, na pobreží Donegalu alebo Ulsteru je počasie podstatne horšie.

Ale ako všetko na svete, aj toto má svoje výhody. Neviete si predstaviť ten pocit, keď v nedeľu ráno rozlepíte očí a spod periny sa pozriete von oknom na ten nečas vonku. Vtedy je najlepšie otočiť sa na druhý bok, alebo si ísť urobiť horúci čaj s kvapkou whisky a vrátiť sa do postele. Netrápia vás žiadne myšlienky o premárnenom čase, pretože v taký deň nie možne robiť nič iné, len vylihovať. To je dôvod, prečo írsku zimu začínam mať rád:).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bihariová: Také Palermo ako Matovič, si nedovolili ani za Fica

Štát nemôže fungovať tak, že premiér má dobrý nápad a to stačí, hovorí nová šéfka PS.

Vinárka z Tokaja: V minulosti sa o víno starali prevažne ženy

Vďaka Márii Macíkovej je Tokaj aj slovenskou vinárskou oblasťou.

100 ROKOV OD TRIANONU

Ocitli sa v menšine. Maďari sa s Československom zbližovali pomaly

V Československej republike sa po roku 1918 ocitol milión Maďarov.


Už ste čítali?